Fan Fic Anime Naruto
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fan Fic Anime Naruto

Have fun !
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Bine ati venit ! Vroiam sa va anunt ca avem nevoie de membri in staff ! Asa ca ori cine vrea sa fiie membru sa ma contacteze printr-un mesaj privat cu toate datele privire la persoana sa si activitatile urmate pe Forum ! Va multumesc ! Concursurile sunt suspendate pana in august.
Parteneri
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice UmDlc Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice 77491010 Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice NarutoInsanityMiniBanner
Top postatori
Kage
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_lcapCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Voting_barCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_rcap 
Alle
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_lcapCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Voting_barCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_rcap 
Tabitha :x
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_lcapCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Voting_barCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_rcap 
Amore
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_lcapCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Voting_barCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_rcap 
Alexia
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_lcapCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Voting_barCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_rcap 
Diavola
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_lcapCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Voting_barCum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Vote_rcap 

 

 Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice

In jos 
AutorMesaj
Kage
Admin
Admin
Kage


masculin Zodiac : Scorpion Mesaje : 82
Reputatie : 0
Data nasterii : 07/11/1998
Data de inscriere : 18/07/2012
Localizare : Iasi

Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Empty
MesajSubiect: Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice   Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice Icon_minitimeSam Iul 28, 2012 3:44 am

Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice


In primul rand, ca sa te poti lasa trebuie sa fi fumat in trecut. Asa ca daca nu fumati inca, o sa va spun cum va puteti apuca de fumat.

E bine sa incepeti cu niste tigari slabe, eventual mentolate, fiindca altfel s-ar putea sa nu va placa sa fumati. Adevarul e ca tutunul ala ars scoate un miros puturos si iti intoarce stomacul pe dos, asa ca trebuie sa te chinui un pic ca sa-ti placa.

In plus, daca vreti sa va apucati pe bune de fumat, trebuie sa fumati constant. Puteti incepe cu o tigara la cateva zile, dar in cateva saptamani trebuie neaparat sa ajungeti sa fumati o tigara pe zi.

Iar apoi o sa cresteti treptat doza pana veti ajunge la un pachet. In nici un caz mai putin. Daca nu fumezi macar un pachet de tigari pe zi, nu te poti numi fumator adevarat.

Dupa ce fumati timp de cativa ani cate un pachet pe zi, probabil ca la un moment dat o sa va hotarati sa va lasati. Poate fiindca o sa va spuna doctorul ca daca o sa mai fumati o sa muriti repejor, poate fiindca o sa fiti cu o tipa sau un tip care n-o sa mai suporte mirosul, habar n-am.

In momentul ala v-ar putea folosi sfaturile urmatoare:

Lasati-va de fumat doar atunci cand v-ati hotarat pe bune sa va lasati. Ganditi-va din timp la chestia asta, alegeti-va o data si faceti-va un plan de actiune.
Pe masura ce se apropia ziua Z incercati sa reduceti cat mai mult tigarile, ca sa va fie dupa aceea mai usor
Inainte de ziua Z aruncati toate chestiile care au legatura cu fumatul din casa – scrumiere, brichete, colectia de pachete goale, tot.
Faceti-va provizii de fructe si legume proaspete si de sucuri de fructe si legume. O sa vedeti mai jos de ce.
Toata lumea vorbeste despre dependenta fiziologica si despre dependenta psihologica. De dependenta fiziologica scapati in momentul in care nu mai aveti nicotina in sange. Vitamina C ajuta la eliminarea mai rapida a nicotinei. De-aia e bine sa beti sucuri de fructe si legume la greu in primele zile.
Nu e atat de greu sa scapi de dependenta fiziologica. Daca beti zilnic suc de portocale, de pilda, scapati de cea mai mare parte din nicotina intr-o saptamana. In urmatoarele saptamani, maxim o luna, dependenta asta o sa dispara complet.
Mai complicat e cu dependenta psihologica, fiindca dupa ce vezi ca nu-ti mai vine sa fumezi lasi garda jos. Stiu oameni care s-au reapucat de fumat din cauza ca dupa mai multe luni de zile in care n-au fumat s-au gandit ca gata, nu mai sunt fumatori, nu mai e nici un pericol, deci e ok sa mai “pufaie” din cand in cand cate o tigara.
Cam asta e, in mare. Nu e foarte greu sa te lasi de fumat, daca chiar vrei sa te lasi. Daca nu ti se pare ca ai vreun motiv, e mai complicat. Din pacate, uneori, cand ai un motiv medical serios, nu pare mai are rost sa te lasi, fiindca o sa mori oricum.
Sunt cateva chestii la care m-am gandit dupa mai multe discutii cu amici pamanteni care au experienta in lasatul de fumat (eu n-am fumat niciodata, mi se pare in primul rand inestetic sa scoti fum pe nas si pe gura – e ca si cand ai trage flegme cu incetinitorul – dar, in fine, fiecare cu gusturile lui).

Lista nu e completa. Exista ceaiuri pe care le poti bea cand iti vine rau de tot sa fumezi (in prima saptamana) – am vazut in Kaufland. Sau poti sa bei un pic de bicarbonat cu apa, nu mai stiu unde am citit asta, dar cica functioneaza. Sau poti face un dus fierbinte.

Sunt oameni care spun ca e important in prima luna sa nu stai cu fumatorii (daca ai prieteni fumatori) si sa nu te duci in locuri in care se fumeaza. S.a.m.d.

Si exista mai multe metode diferite pentru lasatul de fumat, bineinteles.
Sus In jos
 
Cum te poti lasa de fumat – cateva sfaturi practice
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Fan Fic Anime Naruto :: Sa vorbim si despre altceva :: Sanatatea pe primul loc!-
Mergi direct la: