Fan Fic Anime Naruto
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fan Fic Anime Naruto

Have fun !
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Bine ati venit ! Vroiam sa va anunt ca avem nevoie de membri in staff ! Asa ca ori cine vrea sa fiie membru sa ma contacteze printr-un mesaj privat cu toate datele privire la persoana sa si activitatile urmate pe Forum ! Va multumesc ! Concursurile sunt suspendate pana in august.
Parteneri
Primi pasi pentru un fic de calitate ! UmDlc Primi pasi pentru un fic de calitate ! 77491010 Primi pasi pentru un fic de calitate ! NarutoInsanityMiniBanner
Top postatori
Kage
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_lcapPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Voting_barPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_rcap 
Alle
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_lcapPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Voting_barPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_rcap 
Tabitha :x
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_lcapPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Voting_barPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_rcap 
Amore
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_lcapPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Voting_barPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_rcap 
Alexia
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_lcapPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Voting_barPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_rcap 
Diavola
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_lcapPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Voting_barPrimi pasi pentru un fic de calitate ! Vote_rcap 

 

 Primi pasi pentru un fic de calitate !

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Alle
Critic
Critic
Alle


feminin Zodiac : Leu Mesaje : 63
Reputatie : -2
Data nasterii : 18/08/1998
Data de inscriere : 18/07/2012
Localizare : Where everything is possible xD

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Empty
MesajSubiect: Primi pasi pentru un fic de calitate !   Primi pasi pentru un fic de calitate ! Icon_minitimeSam Iul 21, 2012 3:15 am

Am vazut ca multi nu stiu cum sa faca un fic, sau elementel de baza! Chiar si unde sa-si posteze ficul nu stiu! Pai prin acest topic va aratam ce va trebui sa faceti! Eu am sa va spun unde trebuie sa postati.
Cand postati primul vostru fic va trebui sa-l postati la Ficuri in Desfasurare, nu altundeva.
Apoi dati New Topic si incepeti sa scrieti primul capitol respectand cele scrise de mine mai jos.
Daca doriti sa continuati cu alt capitol dati Post Reply si postati urmatorul capitol!
Mai cititi si voi Regulamentul inaninte de a posta, nu cred ca e asa greu pentru mintea voastra!
Oameni buni, dati PM ca de aceea exista si messengerul de altfel.
Uitati adresa mea de messenger daca aveti nelamuriri si sa nu va aud ca nu aveti pe cine contacta sa va spuna: ID: alexutza_s98@yahoo.com
Sus In jos
Alle
Critic
Critic
Alle


feminin Zodiac : Leu Mesaje : 63
Reputatie : -2
Data nasterii : 18/08/1998
Data de inscriere : 18/07/2012
Localizare : Where everything is possible xD

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Empty
MesajSubiect: Re: Primi pasi pentru un fic de calitate !   Primi pasi pentru un fic de calitate ! Icon_minitimeSam Iul 21, 2012 3:19 am

"Primi pasi pentru un fic de calitate"


Ar fi bine ca toti useri sa-l citeasca si sa-l ia la cunostinta deoarece nu se stie niciodata cand vei dori sa faci si tu un fic
Deci uitati-mi partea de treaba.

Sa incepem:

Pasul 1: Titlul

Trebuie sa fie unul sugestiv, nemai intalnit si care - bineinteles - sa sepotrivesca cu continutul ficului. Titlul este una din cele mai importante aspecte deoarece el atrage in primul si primul rand cititorul si un alt motiv ar fi ca ar face ficul sa para mai special, iesit din comun.

Pasul 2: Ideea

Daca vrei sa fie ceva special, ideea trebuie sa fie originala, nemai intalnita - cel putin de tine - pana acum. Nu-ti face griji daca in 2 sau 3 din 22 de milioane de oameni s-au mai gandit la ea, important e ca e cat de cat originala si ca tu o continui si o dezvolti. Cu atat e mai neobisnuit, cu atat mai bine.

Daca nu ai nici o idee mai "nebuneasca" in cap si vrei neaaparat sa scrii un fic, iti sugeram sa mai astepti, sa citesti carti, sa te uiti la filme si sa-ti gasesti inspiratia din ele si nu in ultimul rand, din viata ta. Ai tot timpul din lume sa scrii unul.

Pasul 3: Descrierea

Acest aspect este cel mai important. Ve-ti afla si de ce cat de curand. Primul lucru pe care trebuie sa-l stiti si sa-l faceti atunci cand incepeti un fic este sa descrieti niste sentimente si nu personajul din perspectiva caruia se povesteste. Multi incepatori incep cu aceleasi fraze de tip: "Buna! Ma numesc "X" si sunt din satul/orasul "Y" si am "N" ani. Am parul de culoarea "R" si ochii "V" asemenea...". NU! Acest fel de a incepe un fic este de ne acceptat. In ce sens? Aceste fraze sunt banale si intalnite foarte des la incepatori, iar noi incercam sa mai remediem pe cat posibil din acest imens numar de persoane care gresesc.

Descrierea indirecta a personajelor se face astfel incat sa nu se prezinte ei intr-un mod direct gen cum am scris mai sus, ci trebuie sa se afle pe parcursul actiunii personalitatea, aspectul si placerile personajelor in asa fel incat acel farmec sa-l cuprinda pe cititor si sa-l faca curios. Cu cat personajele sunt mai misterioase, cu atat mai bine.
Ex: "Ajung in fata apartamentului acestuia si astept pret de cateva secunde cand, usa se deschide, iar chipul sau angelic iese la iveala de dupa usa maro din lemn. In aproximativ 2 secunde ii sar in brate, acesta raspunzandu-mi la imbratisare cu intarziere putin dezorientat, in timp ce eu imi strangeam foarte tare si cu o mana prin parul sau rosu ca focul. Simt cum ochii lui verzi ma priveau cu uimire si cum respiratiai accelerata si calda imi clatina cateva suvite din parul meu roz. [...]"

Stiu ce ve-ti zice: "Pai daca nu prezentam mai intai personajele, atunci cum incepem primul capitol?" Este foarte simplu. Incepeti misterios si plin de emotie. Exprimati o tragedie, o bucurie, o stare de confuzie. Spuneti cat de ciudata e viata, cat de grea este cu privire la niste aspecte batand apropoul temei pe care o abordati.
Ex: "Nu-mi pot scoate acele imagini din cap. Simt ca ma sufoc. Inima imi bate cu putere intr-o nevoie disperata sa-mi sara din piept, insa nu poate. Mici firicele de sudoare se scurg de pe fruntea mea intr-un final zdrobindu-se de pamant, ele fiind dovada emotiilor extrem de mari pe care le-am ascuns atat de bine timp de atatia ani, asta pana acum..." sau:
"Incredere si protectie. Acestea sunt sentimentele la care te gandesti si pe care crezi ca persoana iubita ti le ofera cand te strange in brate si cand iti spune ca te iubeste. In realitate nu stii niciodata ce simt cei din jurul tau si nici nu va exista cineva care sa poata. Credeti-ma! Am experimentat asta de atatea ori si de fiecare data am sfarsit dezamagita si indurerata. Asta s-a intamplat si cu prima mea dragoste! A fost, daca o pot numi asa, una la prima vedere. Eram pustoaica de cincisprezece ani. Credeam ca atunci cand cineva iti sopteste la ureche ca esti singura persoana pentru care traieste, atunci ar trebui sa ma dedic ei. Insa nu e asa!"
Asa cum am mai zis: Cu atat mai misterios cu atat mai palpitant.

Acum vine alta problema: "Cum afla cititorul numele personajelor?" Aceasta mica problema se poate rezolva cu ajutorul monologurilor, dialogurilor sau a flashback-urilor.
Ex: "- Sakura! exclama acesta. Ce s-a-ntamplat? intreaba el ingrijorat.
- Trebuie sa ma mut din nou in Konoha, ii spun eu printre balbaituri.
- Poftim? imi raspunde el pe un ton raspicat, vizibil suparat.
- Imi pare rau Gaara." De asemenea si aici trebuie sa fie cat mai discret posibil. Cel mai bine ar fi ca toata lumea sa aiba la baza descrierea sentimentala. Am vazut ca multi autori de ficuri, cand un critic le spune sa puna mai multa descriere, ei pun descriere vestimentara la greu. Nu e bine. Cititorului nu-i prea pasa cum e imbracat personajul, decat putin ca sa si-l poata imagina in actiune, in rest cititorii vor sa fie facuti sa se simta in mijlocul actiunii prin sentimente. De asemenea e bine sa descrieti si imprejrimile, din nou ca cititorul sa-si poata imagina locul in care se desfasoara actiunea.
Daca a-ti putut intelege aceste aspecte, fi-ti siguri ca va ve-ti descurca si in alte situatii pe care le ve-ti intalnii pe parcurs.

Pasul 4: Naratiunea

Ei bine acest aspect este unul banal daca ai descriere a imprejurimilor. Atata timp cat cititorul stie cine, unde si cand se petrece actiunea, nu ai de ce iti face griji.

Pasul 5: Dialogul

Acesta trebuie sa fie cat mai putin posibil. Daca totusi nu stii cum sa formulezi propozitia, ai putea decurge la linia de dialog, insa nu fa un obicei din asta! In loc sa pui ca si raspuns un banal "Da" mai bine scrii in asa fel incat sa spui ca a dat afirmativ din cap sau a inganat un "Aham" stins sau pur si simplu descri ca nu a zis sau gestionat nimic. Nu e greu, deci asta oricine o poate face.

Pasul 6: Greselile de tastare / exprimare / ortografie

Acestea pot fi evitate daca autorul isi reciteste capitolul de cel putin inca odata, insa cu mare atentie si cu voce tare pentru a-si da seama ce fraza nu suna bine. De asemenea greselile de ortografie nu vor fi o prooblema atata timp cat autorul a mai citit si s-a mai documentat cu privire de cum, unde si cand trebuie puse semnele de punctuatie. Daca nu stiti unde se pune o virgula sau doua puncte documentativa. Internetul nu este numai un mijloc de distractie, ci si de documentare.

Pasul 7: Actiunea

Firul desfasurarii actiuni trebuie facut intr-un fel sau altul sa decurga cursiv. Pentru asta - asa cum am mai si spus - trebuie in principiu descriere sentimentala. Numai pe ea te poti baza din cauza faptului ca prin descrierea imprejurimilor sau a vestimentatiei nu poti scoate mai mult de 4 sau 5, pe cand o stare de spirit poate fi descrisa in 1000 de feluri diferite.

Pasul 8: Estetica

Ei bine, presupun ca nu e greu sa lasi un rand liber intre paragrafe si spatiu dupa fiecare punct, virgula, semn al exclamari/intrebari etc. De asemenea daca respectivul capitol nu are greseli de tastare este cu atat mai bine si arata mai frumos la prima vedere a capitolului.

________________________________

Acestea ar fi! Sper ca v-am ajutat si multumita exemplelor v-ati putut da seama si forma o idee cum ar trebui inceput si mentinut un fic.
Si nu uitati: Nu conteaza cantitatea ci calitatea. Very Happy
Sus In jos
Alle
Critic
Critic
Alle


feminin Zodiac : Leu Mesaje : 63
Reputatie : -2
Data nasterii : 18/08/1998
Data de inscriere : 18/07/2012
Localizare : Where everything is possible xD

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Empty
MesajSubiect: Re: Primi pasi pentru un fic de calitate !   Primi pasi pentru un fic de calitate ! Icon_minitimeSam Iul 21, 2012 3:44 am

Mai am eu o micuta completare la ceea ce am zis ma sus.

Titlu: incercati sa nu mai dezvaluiti numele cuplului principal in titlu, pentru ca asa stricati tot suspansul, tot misterul.

Descriere: Am ceva de zis si despre descrierea locurilor pe afara. Acele "colturi de paradis" sa le descrieti mereu si dupa ce va familiarizati puteti sa faceti o asociere intre ele si sentimente. Ceea ce vreau sa spun este sa nu lasati natura,
peisajele pe afara.

Ex: "Stateam pe iarba arsa si priveam cum cerul ia foc in timp ce soarele pleaca spre a lumina alta zona. Frunzele copacilor dansau deasupra mea. Copacii erau aproape goi, exact ca si sufletul meu in aceasta clipa. Acest aer rece de toamna imi invaluia trupul astfel ajugand ca sufletul sa-mi inghete de tristete [...]"

Cei ce sunt abia la inceput, nu asteptam o descriere foarte amanuntita de la voi insa dupa ce prindeti firul vom astepta asta.
Incercati sa folositi, mereu, figuri de stil. Puteti incepe cu comparatii ca
sunt usoare: "ca oglinda" ; " stralucea ca si soarele"; "ca diamantele" etc. Sa nu lipseasca nici epitetele, metaforele, hiperbolele.
Daca doriti puteti pune si cititate celebre sau zicale/ proverbe. Se pot pune si regionalisme, arhaisme pentru a da un alt aer povestii.

Ca sa va iasa descrierea cel mai bine este ca voi insiva sa fiti personajul,
pentru ca daca nu sunteti in legatura stransa cu el/ ea atunci nu va iese.
Adaugati o parte din voi in acel personaj.
Acum va intrebati "Cum sa facem asta?" Simplu... o parte din viata
voastra sa fie acolo: hobby-uri, putin din comportamentul vostru, va ganditi "ce-am face daca ni s-ar intampla noua asta?"
Asa o sa va iasa.

Ce am spus a fost pentru persoana I, la fel si ce va spus Miky.
Pentru persoana a III-a e putin mai greu, pentru ca naratorul [adica tu, autorul] doar poate sa-si imagineze ce ar fi in sufletul unui personaj. Asa ca aici descrierea e putin mai grea si mai scazuta, dar asta nu inseamna ca lipseste.

Cand aveti un fic la persoana a III-a si doriti ca sa scrieti un gand al personajului folositi ghilimelele "..." si lasati spatiu inainte de inceperea si dupa terminarea gandului.


Cand povestiti la persoana I sa nu interveniti voi, ca narator, in poveste.
Adica sa nu treceti brusc de la persoana I, la a III-a pentru ca:
1. Nu arata bine.
2. Doar marii scriitori fac asta si atunci e foarte rar, iar la ei abia se
observa.

Sa va dau un exemplu: "Stateam rezemanata de copacul din parc asteptand sa vina Y. Deodata fata vede ca Y alearga cu viteza spre ea facandu-i cu mana insa se impiedica. X, se duce chicotind la el/ ea. Ce impiedicat/ -a poate fi

Scrisu cu italic e la persoana I si boldul la persoana a III-a. Deci sper ca nu vor aparea, dupa cum vedeti nu arata bine.

Flashbackurile sa le scrieti cu italic si puse si ele in ghilimele.

Nu abuzati de dialog! Vorbirea indirecta, pentru cei ce nu stiu este: trecerea verbului de la persoana I la persoana a III-a. Aparitia cuvintelor: "a spus/ zis" "a gesticulat" "a dat afirmativ/ negativ.." Eliminearea liniei de dialog.

Ex: "- Ce faci?
- Bine, multumesc. Vrei sa mergi cu mine la mall?" => cam sec. Transformat in vorbire indirecta:
" Am intrebat-o pe X ce face, iar ea mi-a raspuns ca este bine si m-a rugat sa o insotesc pana la mall" => parca e altfel acum.

Asezarea in pagina: Cand aveti idei diferite, adica treceti de la o actiune la alta lasati un rand liber, iar cand sariti mult peste timp: din noiembrie treceti la o actiune din martie, sa zicem, lasati rand liber si puneti la mijloc 3 stelute "***". Cand considerati ca fragmentul e deja foarte mare incepeti de la capatul randului.

Retineti:

! Nu puneti virgula inainte de "si", in foarte rare cazuri se pune!

! Nu puneti virgula inainte de "sau", "ori"
! Se pune virgula inainte de "dar" ; " iar" ; "insa" ; "ci"; "asadar" ; "pentru ca" ; "deoarece" ; "desi" etc

! Punctele de suspensie se pun doar cand doresti sa lasi un suspans sau ai dori sa mai spui ceva insa eviti acea parte.

! Spatiu dupa fiecare semn de punctuatie!

! Niciodata o propozitie/ fraza nu se incepe cu "deci", "asadar", "prin urmare" etc. Acestea se pun la final, ca si concluzii!


De ce am scris toate astea? Ca de foarte multe ori se gasesc astfel de lucruri in capitole si sunt greseli mari.

Asta e tot ce am avut de spus si sper ca nu v-am ametit. Pentru orice nelamurire intrebati criticii, nu pe altcineva, doar pe critici, printr-un mesaj privat.

Nu uitati un lucru: Sa va faca placere atunci cand scrieti.
Sus In jos
Diavola
Academy Student
Academy Student



feminin Zodiac : Sagetator Mesaje : 1
Reputatie : 0
Data nasterii : 29/11/1998
Data de inscriere : 08/08/2012
Localizare : De ce oare ma intrebi?

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Empty
MesajSubiect: Re: Primi pasi pentru un fic de calitate !   Primi pasi pentru un fic de calitate ! Icon_minitimeMier Aug 08, 2012 6:37 am

As fi fost incatantata sa lecturez asta daca nu era plagiata.

Citat :
Regulament anti-plagiatori
Cand recunoasteti o munca/lucrare/opera/creeatie aici pe forum ce va apartine parcurgeti urmatoarele etape:
(1.)
Faci un PrintScreen la o pagina unde ati postat dumneavoastra propria
voastra munca. Printul trebuie sa contina numele dumneavoastra, data
postarii sale pe respectivul site/forum si dovada in sine ca este vorba
de aceeasi munca/lucrare/opera/creeatie. Printul dumneavoastra nu
trebuie sa contina linkul acelui site/forum sau v-a fi considerat ca
reclama/spam si ve-ti fi sanctionat.
(2.)
O data facuta aceasta reclamatie noi v-om observa cu usurinta acest
furt si v-om sanctiona persoana plagiatoare iar acea
munca/lucrare/opera/creeatie v-a fi stearsa la cererea dumneavoastra sau
doar blocata.
[b]Exemplu de print ca dovada:

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Dovada

Nerespectarea
acestui tip de plangere nu v-a fi luata in considerare. Deci nu
trimiteti mesaje private degeaba la moderatori sau administratori.


Daca ai fi cerut voie, poate te-am fi lasat sa le postezi. Nu uita ca sunt facute de unele dintre fetele din staff! Doar scopul lor este sa faca bine, insa nu suport sa vad ca cineva isi asuma "laudele" altcuiva.

Aici e dovada ca TOT ce e aici e doar copy paste.
Primi pasi pentru un fic de calitate ! Scaled.php?server=155&filename=74132709

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Scaled.php?server=10&filename=75195323


Pentru ca nu ne-ai cerut voie, te rog sa-ti stergi postarile din topic-ul asta. Daca vrei, fa tu altele. ~insa in ochii mei nu e deloc o idee orginala.

Si inca ceva, si acum ma adresez doar staff-ului. Foarte urat din partea voastra ca a-ti dat copy paste la Regulamentul de pe acel forum mare, si la "Citeste inainte de a posta". Foarte urat din partea voastra. In regulamentul ala scrie si "Anti plagiere"partea de mai sus, voi chiar asta a-ti facut. V-ati incalcat Regulamentul. Va era greu sa faceti voi? Sa scrieti cu mana voastra, sa fie orginal?

Inca o chestie Alle, sugestiile pe care le-ai oferit acestui forum NU-L FAC MAI ORGINAL. Nu uita asta, tu doar te-ai inspirat de pe cateva forumuri si ai spus totul aici, Forumul asta si-a stricat tot farmecul in ochii mei. Este imposibil sa dai copy paste si la niste DENUMIRI DE CATEGORII.

Asta e respectul pe care il acordati acelor persoane care au muncit si s-au straduit sa faca ceva bun care sa impresioneze? Rusine sa le fie celor care au participat la asta. Neutral Imi pare rau ca am vazut un astfel de forum, si acum pe bune. Pe ce forum ai mai vazut, Alle, "Inamici" si "Sate"? ~Uite o chestie ce a fost si inca e ORIGINALA pe forumul nostru. Tot respectul pentru voi mi-a pierit in aceasta zi, si consider ca va fi recastigat cu greu. Neutral



O zi buna Smile


Ultima editare efectuata de catre Diavola in Mier Aug 08, 2012 6:55 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Alle
Critic
Critic
Alle


feminin Zodiac : Leu Mesaje : 63
Reputatie : -2
Data nasterii : 18/08/1998
Data de inscriere : 18/07/2012
Localizare : Where everything is possible xD

Primi pasi pentru un fic de calitate ! Empty
MesajSubiect: Re: Primi pasi pentru un fic de calitate !   Primi pasi pentru un fic de calitate ! Icon_minitimeMier Aug 08, 2012 12:29 pm

Rog pe cineva sa sterga cat mai repede acest topic.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Primi pasi pentru un fic de calitate ! Empty
MesajSubiect: Re: Primi pasi pentru un fic de calitate !   Primi pasi pentru un fic de calitate ! Icon_minitime

Sus In jos
 
Primi pasi pentru un fic de calitate !
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Fan Fic Anime Naruto :: Fan zone :: Fan Fic, One Shot si povesti :: Fan Fiction in desfasurare-
Mergi direct la: